ІА Глобальні віки (СТАТТІ)


ПРАВЛІННЯ ЩО ПРИВЕЛО ДО НАЦІОНАЛЬНОГО ГЕРОЇЗМУ


В історії кожної країни є свої герої. Для країни Туреччини одним із них є Мехмед ІІ Завойовник. 30 березня виповнюється 585 років з дня народження цього національного героя.

Отже, Мехмед II Фатіх (Завойовник) народився 30 березня1432 р. в Едірне. Був османським султаном в 1444—1446 рр. та 1451—1481 рр. і вважається найбільшим полководцем свого часу, оскільки саме він завоював велике місто Константинополь, поклавши кінець існуванню Візантійській імперії, Кримське ханство, Сербію, Морею, Трапезундську імперію, Боснію, Албанію.

Мехмед II був четвертим сином Мурада II і наложниці Хюма Хатун.
Коли йому виповнилося шість років, його відправили до керівництва Манісскої губернії, де перебував до серпня 1444 року. Цього ж року вперше став султаном, але згодом його батько знову посів цей престол.

За наказом батька, між 1448-1450 роками, Мехмед був учасником Албанської експедиції. За 15 днів до смерті Мурада II він повернувся в Едірне і вдруге зійшов на трон.

Найбільш відомим Мехмед став завдяки взяттю міста Константинополь.
Оборона міста повністю лягла на плечі латинян, що жили в місті і займалися торгівлею. 23 березня 1453 року Мехмед II повністю розробив план майбутнього бою і вийшов з Адріанополя.

5 квітня Мехмед II зупинив свої війська чисельністю в 100 000 воїнів у Топкапи і влаштував привал, а на наступний ранок, звелівши відкрити вогонь з великої гармати, приступив до атаки. Битва, що увійшла у світову історію, як 53-денне оточення і взяття Константинополя, була завершена переможно, незважаючи на старання 9000 захисників міста. Костянтин XI 28 травня, здійснивши в Софійському соборі останній молебень, волів померти в битві.
29 травня Константинополь був захоплений, втрати Мехмеда II були значні і перемога дісталася тільки завдяки чисельній перевазі османської армії. Султан разом з величезним військом увійшов в Константинополь і насамперед видав декрет про «надання свободи всім, хто залишився в живих».

З метою цілісності та збереження культурних цінностей Константинополя він прийняв ряд серйозних заходів і вирішив створити тут надійну, укріплену монополію. З цією метою він став налагоджувати зв'язки з духовними особами, настоятелями та керівниками християнських церков і місій. Одночасно з цим султан наказав Заганос Паші взяти Галату. Таким чином береги Золотого Рогу, були возз'єднані під одним правлінням. Тут він спланував створення нового торгового району. Взяття Константинополя змінило ставлення до Мехмеда II. Беручи це до уваги, венеціанці і генуезці уклали з Османською Імперією договір, який передбачав взаємну торгівлю і довіру.

Мехмед ІІ провадив завойовницьку політику та особисто очолював походи османської армії. Зхопивши Константинополь у травні 1453 р. поклав край існуванню Візантійської імперії. Впродовж 1452-59 років, внаслідок війни з Сербію перетворив її у османську провінцію. За правління Мехмеда II турками була завойована Морея (1460), Трапезундська імперія (1461), Боснія (1463), острів Евбея. У 1475 році Мехмед II примусив хана Менглі-Гірея визнати Кримське ханство васальними володіннями Османської імперії, чим було покладено початок постійним османсько-татарським нападам на Україну. У 1478 році османські війська завоювали Валахію, а в 1478-79 роках – Албанію. У період правління Мехмеда II був складений перший збірник законів Османської імперії «Канун-наме».

Правив султан до самої смерті – 03 травня 1481 року і залишив по собі усі надбання нащадкам, які невдовзі возвеличили країну ще більше ніж сам Мехмед.


ІА ГВ