ІА Глобальні віки (СТАТТІ)


РЕФЕРЕНДУМ В ТУРЕЧЧИНІ


Прихильники розширення повноважень президента Туреччини Р. Ердогана отримали перемогу на загальнонаціональному референдумі, що відбувся в країні вчора, 16 квітня.

Нагадаємо, що турецький парламент у ніч на 21 січня схвалив конституційну реформу, запропоновану президентом країни Реджепом Таїпом Ердоганом.

Згідно з попередніми даними, перехід від парламентської форми правління до президентської підтримали 54% виборців. Явка голосуючих склала близько 84%.

Загалом, в референдумі у Туреччині могли взяти участь 55 мільйонів осіб. Їм надавалася можливість проголосувати «за» або «проти» 18 поправок до Конституції країни.

Також у бюлетені було запропоновано скасувати посаду прем'єр-міністра, збільшити число депутатів парламенту і внести зміни в судову систему.

У турецькому уряді вважають, що внесення поправок до конституції спростить і зміцнить систему управління країною. Противники стверджують, що з прийняттям змін країна скотиться до диктатури.

Згодом глава Вищої виборчої ради (ВВР) Туреччини Сади Гювен заявив: «За попередніми даними, голосів «так» на 1,25 мільйона більше, ніж голосів «ні». Виходить, що перемогло «так». Остаточні підсумки з урахуванням періоду прийому апеляцій будуть підведені через 11-12 днів».

Хочемо додати, що недільне голосування в Туреччині пройшло не без інцидентів. Зокрема, між двома групами громадян у провінції Діярбакир сталася перестрілка. Загинули двоє людей. Вважається, що конфлікт міг відбутися через ставлення до всенародного референдуму з питання внесення змін до конституції в державі. Перестрілка сталася неподалік від однієї з виборчих дільниць.

За кілька годин після референдуму (близько 23:30 год. за Київським часом) президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган привітав прем'єр-міністра країни Біна Йилдирима і лідерів низки партій з позитивним результатом конституційного референдуму.

За даними агентства «Anadolu», після опрацювання 99% бюлетенів прихильники конституційних поправок набирають 51,3% голосів при явці 84%.

Таким чином, якщо поправки проголосовані на референдумі будуть схвалені, чергові вибори президента і депутатів пройдуть одночасно 3 листопада 2019 року, при цьому всі положення Конституції про президентську систему набудуть чинності тільки після волевиявлення 2019 року.


ІА ГВ