ІА Глобальні віки (СТАТТІ)


ЦІКАВІ ПАМ′ЯТНІ ДАТИ 21 КВІТНЯ

Богато істориків-дослідників і зокрема, римський вчений-енциклопедист Марк Теренцій Варрона (роки життя 116 р. до н. е. — 27 р. до н. е.) вважають 21 квітня 753 р. до н. е. – датою заснування міста Рим Ромулом.

1816 р. – народилася Шарлотта Бронте (ФОТО 1), англійська письменниця, авторка знаменитих романів «Джейн Ейр», «Вільєтт», «Вчитель». Померла у віці 38 років від швидкоплинних сухот.

1864 р. – народився Макс Вебер (ФОТО 2), німецький соціолог, історик, економіст, юрист, засновник сучасної соціології (головні праці – Господарство і суспільство Протестантська етика і дух капіталізму; Релігія Китаю: конфуціанство і даосизм; Релігії Індії: соціологія індуїзму та буддизму; Древній юдаїзм).

Цього дня 1870 р. I Ватиканський собор (за прийнятою в Римо-католицькій церкві лічбою 20-й Вселенський собор) прийняв «Догматичну конституцію католицької віри».

Згідно з постановою Конгресу США від 20-21 квітня 1989 р. була оголошена війна з Іспанією за право володіння територіями в Північній Америці і в Тихоокеанському регіоні. Розпочалась Іспано-американська війна, яка закінчилась цього ж року 12 серпня перемогою США та підписанням Паризького мирного договору у грудні. Ця війна увійшла в історію США, як маленька переможна війна, в результаті якої Сполучені штати поширили свій вплив на Кубу, Пуерто-Рико, Гуам та Філіппіни і стала першою війною США, як регіонального лідера.

1920 р. – договір між петлюрівською УНР і Польщею, за яким українська сторона офіційно визнала анексію Польщею Галичини, Західної Волині, частини Полісся, Лемківщини, Підляшшя, Посяння і Холмщини.

1926 р. – народилася Єлизавета II (ФОТО 3), королева і голова держави Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії та 15-ти країн Співдружності націй — Канади, Австралії, Нової Зеландії, Ямайки, Барбадосу, Багамських Островів, Гренади, Папуа Нової Гвінеї, Соломонових Островів, Тувалу, Сент-Люсії, Сент-Вінсенту і Гренадин, Антигуа і Барбуди, Белізу, Сент-Кіттсу і Невісу. У всіх цих країнах, окрім Сполученого Королівства, її представляють генерал-губернатори, що призначаються нею. Окрім цього, Єлизавета II править також Британськими заморськими територіями, але не як їхня королева, а як королева Сполученого Королівства. Єлизавета ІІ є і голова Співдружності націй, Верховний головнокомандувач Збройних Сил, Лорд Острова Мен, Верховний управитель Церкви Англії, Захисниця віри, Герцог Нормандії. Формально Єлизавета ІІ є наймогутнішим монархом світу. Стала королевою в 1952 р. та править до сьогодні. Походить з династії Віндзорів.

1944 р. – жінки у Франції отримали виборче право.

1960 р. – новою столицею Бразилії стало місто Бразиліа (ФОТО 4), збудоване за чотири роки за проектом архітектора Оскара Німейєра. Керівництво країни було перенесене до цього міста з Ріо-де-Жанейро.

1975 р. – президент Південного В'єтнаму Нгуєн Ван Тхієу (роки життя 1923-2001. ФОТО 5) рятується втечею зі столиці країни, після того як наступаючі сили півночі захопили останній укріплений пункт на шляху до міста Сайгон.

1979 р. – у Києві відкрився театр драми й комедії.

1994 р. – президент Леонід Кравчук видав указ «Про введення в готівковий обіг приватизаційних майнових сертифікатів».

Цього дня 1910 р. помер Марк Твен. Справжнє ім′я Семюель Ленгхорн Клеменс (ФОТО 6). Відомий американський письменник, гуморист, сатирик, публіцист, видавець. Найвідомішими творами є «Пригоди Тома Соєра» та «Пригоди Гекльберрі Фінна».


Віра МИХАЙЛІВ