ІА Глобальні віки (СТАТТІ)


КІБЕРБЕЗПЕКА та УКРАЇНА

«Щодня групи досвідчених кіберзлочинців захоплюють контроль над чужими комп’ютерами та гаджетами, запускаючи серію руйнівних програм проти певних сайтів. За лічені секунди припиняють функціонувати банкомати, компанії, телефонні лінії та навіть президентські сайти світових держав. Тому в різних країнах дедалі більше уваги зараз приділяють кібербезпеці й керуванню інформаційними ресурсами» - Ольга Маслянко.

Виходячи з сказаного, розуміємо, що в сучасний період швидких темпів розвитку науково-технічної революції, зокрема, в сфері ІТ-технологій практично жодна комп'ютерна система не може бути достатньо захищеною від проникнення чи зламу зловмисниками і це стосується як систем захисту державних установ найрозвиненіших країн світу, так і простих, пересічних жителів нашої планети. Саме тому в ХХІ столітті однією з основних проблем кожної демократичної країни постає питання системного захисту від кіберзлочинності.

Отже, що ж таке кібербезпека?

Кібербезпека — це процес застосування заходів безпеки з метою забезпечення конфіденційності, цілісності та доступності даних. Кібербезпека забезпечує захист ресурсів (інформація, комп'ютери, сервери, підприємства, приватні особи). Кібербезпека покликана захистити дані на етапі їх обміну та збереження.

На початку 2017 року міжнародна компанія «Cisco», яка є однією з провідних фірм у сфері інформаційно-комунікаційних технологій, підготувала щорічний звіт з інформаційної безпеки, де проаналізувала новітні відомості про загрози та стан сучасної інформаційної безпеки на планеті. Один з лідерів компанії сказав, що: «У 2017 році кіберпростір – це бізнес, а бізнес ведеться в кіберпросторі, і це потребує зовсім іншого підходу та інших результатів. Потрібне постійне вдосконалення, що має оцінюватися з урахуванням ефективності, вартості та добре продуманих ризиків…». Згідно з дослідженням компанії, понад третина організацій, чиї інформаційні системи було зламано в 2016 році, повідомили про істотні (понад 20%) втрати доходів, втрачені можливості та відтік замовників. Більшість цих організацій після атак стали вдосконалювати технології та процеси захисту від загроз, розділяючи функції ІТ та забезпечення інформаційної безпеки, інтенсифікуючи тренінги, а також впроваджуючи методи зниження ризиків. І такі впровадження розпочалися не лише у великих міжнародник компаніях, а й у середнього рівня доходу (за міжнародними стандартами) фірмах, багатьох приватних та державних установах, а зрештою і в країнах.

Отже, можемо ствердно говорити про те, що беззупинний розвиток технологій породжує постійне збільшення методів кібератак, а отже, повинен давати змогу ефективніше від них (кібератак) захищатися. Для цього найважливішим є наявність надійного фундаменту безпеки.

Чимало розмов у нашій країні точилось протягом останніх кількох років щодо системи захисту кіберзлочиності, адже Україна не лише послаблена економічно, а й веде військові дії з агресором – Росією і в таких умовах інформаційний простір країни повинен бути захищений принаймні від більшості кібератак і кіберзлочинців.

Ще 19 червня 2015 року в ВРУ було зареєстровано законопроект по боротьбі з кіберзлочинністю під номером 2126а (номер і дата акту, коли прийнятий – 2163-VIII від 05.10.2017 р.), але впродовж двох років точились суперечки над законопроектом і тому його завершальний текст було ухвалено парламентом лише 05 жовтня цього року, а 07 листопада Закон підписав президент України.

Що ж, тепер по суті.

Метою прийнятого та введеного в юридичну силу Закону визначено створення національної системи кібербезпеки як сукупності політичних, соціальних, економічних та інформаційних відносин поряд з організаційно-адміністративними і техніко-технологічними заходами шляхом комплексного підходу в тісній взаємодії державного і приватного секторів та громадянського суспільства.

Згідно з текстом закону, він визначає 15 термінів (понять), які безпосередньо стосуються закріплених положень в документі.

Зазначено, що закон не поширюється, зокрема, на: соціальні мережі, приватні електронні інформаційні ресурси в мережі інтернет, якщо вони не несуть інформації, необхідність захисту якої встановлена законом.

Відповідно до статті 5 об'єктами кіберзахисту є: 1) об’єктами кіберзахисту є об’єкти критичної інформаційної інфраструктури та інші інформаційно-телекомунікаційні системи, в яких здійснюється обробка державних інформаційних ресурсів або інформації, вимога щодо захисту якої встановлена законом; 2) об’єкти критичної інформаційної інфраструктури потребують першочергового (пріоритетного) захисту від кібератак. Порядок віднесення об’єктів до критичної інформаційної інфраструктури та перелік таких об’єктів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Об'єктами кібербезпеки названі конституційні права, суспільство, розвиток інформаційні спільноти, держава, національні інтереси та об'єкти критичної інфраструктури.

До об'єктів критичної інфраструктури можуть бути віднесені підприємства й установи, які:
1) ведуть діяльність і надають послуги в галузях хімічної промисловості, енергетики, транспорту, ІКТ, банківському та фінансовому секторі, електронних комунікацій;
2) надають послуги в сфері життєзабезпечення населення;
3) є комунальними, аварійними і рятувальними службами;
4) включені до переліку підприємств, що мають стратегічне значення для економіки.

Закон також вводить поняття Національної системи кібербезпеки, яка є сукупністю суб'єктів забезпечення кібербезпеки і взаємопов'язаних заходів різного характеру.

Основними суб'єктами Національної системи кібербезпеки є: Державна служба спецзв'язку і захисту інформації, Національна поліція, Служба безпеки України, Міністерство оборони, Генеральний штаб ЗСУ, розвідувальні органи, Національний банк України.

Закон також регулює порядок функціонування Національної телекомунікаційної мережі, завдання урядової команди реагування на комп'ютерні надзвичайні події CERT-UA.

Крім цього, документ визначає поняття державно-приватної взаємодії у сфері кібербезпеки, яка здійснюється, зокрема, шляхом:
1) створення системи своєчасного виявлення і нейтралізації кіберзагроз;
2) підвищення цифрової грамотності громадян;
3) обміну інформацією між державними органами і приватним сектором;
4) партнерства і координації команд реагування на комп'ютерні ПП;
5) залучення експертного потенціалу;
6) впровадження механізму громадського контролю ефективності заходів кібербезпеки;
7) створення системи підготовки спецкадрів і т.д.

Особи, винні в порушенні законодавства у сфері національної безпеки, електронних комунікацій і захисту інформації, якщо кіберпростір є місцем або способом злочину, несуть відповідальність відповідно до цивільного, адміністративного і кримінального законодавства.

Закон набуде чинності через шість місяців від дня його опублікування (орієнтовно в травні 2018 року).

Основоположники прийнятого Закону і значна частина експертів вважають, що реалізація закону допоможе під егідою держави і в тісній співпраці з приватним сектором і громадянським суспільством запровадити комплексний підхід до визначення основних принципів формування держполітики у сфері кібербезпеки і створити умови для забезпечення кіберзахисту інформаційної інфраструктури країни.

Отже, закон встановлює правила гри на полі кіберзахисту і містить дуже багато планів та намірів. Експерти загалом схвально відгукуються про його ухвалення – як базового документу, хоч у ньому й є ціла низка недопрацювань. Водночас на думку аналітиків, ще зарано говорити про ефективність цього закону для підвищення рівня кібербезпеки, адже офіційно в дію він буде впроваджений згодом, а до того часу потрібно ще придбати відповідне обладнання, сформувати відповідні установи та найняти фахівців високого класу для забезпечення описаних норм закону.

Зрештою, вважаємо що прийняття закону є позитивним для України, але й хочемо застерегти, що незалежно від норм які містить прийнятий акт, жодне підприємство чи громадянин не можуть бути в повній безпеці від кіберзлочинів та й сама держава (спецслужби) вправі втручатись у ваше особисте життя в Інтернеті, якщо вважатимуть ваші дії небезпечними чи загрозливими для безпеки країни чи суспільства. До речі, схожа практика діє практично в усіх країнах світу, але як вона себе покаже в Україні поки рано говорити.


***зазначені фото з ресурсу focus.ua


Едвард ЧОРНИЙ,
Василь БІДЯК
07.11.2017