ІА Глобальні віки (СТАТТІ)


25-й BOOK FORUM

З 19 по 23 вересня 2018 р. у львівському Палаці Мистецтв та у понад 50 локаціях міста, відбувся 25-й «Book Forum» («Книжковий форум», «Форум видавців»).

Книжковий ярмарок відвідало близько 50 тисяч осіб; відбулось понад 460 презентацій нових книжок і майже 240 автограф-сесій з улюбленими авторами. Загалом на заході було представлено приблизно 250-ть видавництв та представників книжкової торгівлі. Організаторами Книжкового форуму заявлено про участь 25-ти країн світу і представлення 25-ти тематичних напрямків у рамках ярмарку. Понад 70-письменників та поетів з різних країн світу представляли свої нові творіння.

Напевно, що найвідвідуванішою подією Форуму видавців (близько 1500 осіб) була ніч поезії та музики non-stop впродовж всіх 5-ти днів.

Беззаперечно, що Книжковий форум у Львові кожного року впродовж чверть століття збирає навколо себе десятки тисяч відвідувачів та привертає увагу громадскості до такого явища як КНИГА. Недаремно цю подію називають головним літературним заходом країни.

Засмучують хіба що тенденції українського читача, які аж ніяк не можуть радувати любовю до читання книг. В сучасному світі науково-технічної революції, постійного вдосконалення різноманітних електронних гаджетів і їхньої популяризації, доступного практично на усій території країни Інтернету можливо і є позитивним явищем в локальному сенсі, але часто він призводить до отупіння свідомості пересічних громадян у глобальному розумінні. На жаль у таких умовах, в сім′ях, школах та просто у повсякденні люди забувають говорити про такі явища як «книга» і «читання». Чимало людей постійно зайняті повсякденною рутиною і не знаходять часу щоб прочитати принаймні 3-4 книги на рік! На привеликий жаль, але така тенденція в Україні зберігається останніми роками. Звісно, що з приходом сучасних новітніх технологій випадає можливість популяризації творів писемної літератури й ішими способами (фільми, серіали, комікси, ігри, електронні книги), що у багатьох країнах світу підігріває інтерес до першоджерела – книги і продукує феномен зростання читацького попиту, а заодно й перевидання літературних шедеврів. В Україні така практика на досить низькому рівні та ось такі культурні заходи як BOOK FORUM покликані збільшити інтерес не лише до книги, а також до видавництва, письменника, літературного жанру, стилю та манери написання твору.

Отож, сподіваємося, що українське суспільство приділятиме більше часу для саморозвитку і самоосвіти бо такий процес однозначно вплине й на політичний вибір громадськосьті, а не лише на літературну освіченість.

КОРОТКО ПРО ЕТАПИ ЦЬОГОРІЧНОГО ФОРУМУ:

19 вересня відбулось офіційне відкриття заходу в театрі опери та балету за участю президента Петра Порошенка та інших високопосадовців.

20 вересня у Львівській національній філармонії було оголошено результати головної книжкової премії – Book Forum Best Book Award.

Гран-Прі цьогорічної премії здобула книжка «Наш Герб. Українські символи від княжих часів до сьогодення», автори Андрій Гречило, Богдан Завітій, (видавництво Родовід).

У номінації «Сучасна українська поезія» перемогу здобуває книжка «Антологія молодої української поезії», упорядник Мирослав Лаюк, видавництво «А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га».

У номінації «Класична українська література» перемогла книжка «Листи. Леся Українка» видавничий дім «Комора».

Спеціальну відзнаку у номінації «Свобода» отримала книжка «В ізоляції. Дописи про Донбас», автор Станіслав Асєєв (Васін), видавництво Люта справа.

В номінації «Класична іноземна література в українському перекладі» перемогла книжка «Сенека. Моральні листи до Луцілія», перекладач Андрій Садомора, видавництво «Апріорі».

У номінації «Сучасна іноземна література в українському перекладі» перемогла книжка «За лаштунками в музеї», Кейт Аткінсон, видавництво «Наш Формат».

У номінації «Література для дітей віком від 0 до 5» перемогла книжка «Улюблені вірші-3», упорядник Іван Малкович, видавництво «А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га».

У номінації «Література для дітей віком від 6 до 12» перемогла книжка «Казки на ніч для дівчат- бунтарок», Елена Фавіллі, видавництво «Книголав».

В номінації «Література для підлітків і YA» перемогла книжка «Повернутися з війни», авторка Наталя Нагорна, видавництво «Діпа».

У номінації «Історія» перемогла книжка «Червоний голод. Війна Сталіна проти України», авторка Енн Епплбом, видавництво «HREC-PRESS».

У номінації «Візуальна книга» перемогла книжка «Авангард. Українські художники першої третини XX ст.», автор Дмитро Горбачов, видавництво «Мистецтво».

У номінації «Non-fiction» перемогла книжка «Ми були солдатами… і молодими: Я-Дранґ – битва, що змінила війну у В’єтнамі», автори Гаролд Ґреґорі Мур, Джозеф Лі Ґелловей, видавництво «Астролябія».

У номінації «Біографія» перемогла книжка «Наречена Шульца», Агата Тушинська, «Видавництво 21».

В номінації «Наукова література» перемогла книжка «Лікарські товариства у Львові до 1939 року», автор Оксана Стадник, видавництво «ТзОВ «Аверс».

У номінації «Популярна наукова література» перемогла книжка «Іван Боберський – основоположник української тіловиховної і спортової традиції», автори Андрій Сова та Ярослав Тимчак, видавництво «Апріорі».

У номінації «Місто-Львів» перемогла книжка «Моцарт із Лемберга», автор Богдан Коломійчук, Видавництво Старого Лева.

Особливу відзнаку Малого журі у Львові отримала книжка «Найдорожча мамусю! Листування о. Любомира Гузара із Матір′ю (1975-1992)», Марія Рипан, Олег Турій, видавництво УКУ.

Також було чимало інших нагород, але описувати їх немає сенсу бо всю інформацію можна дізнатися на офіційному сайті Форуму.

21-23 вересня проходили усі інші заходи заплановані організаторами та учасниками Книжкового форуму.

Наше вреження від заходу безперечно позитивне, а емоційне збагачення триматиметься ще довго, а то й до наступного Форуму 


ФОТО:
1 -- Президент на урочистому відкритті 25 Book Forum.
2 -- Міністр культури Є.Нищук під час прес-конференції.
3-4 -- Презентацію українського перекладу книги Вільгельма де Рубрука «Подорож у східні краї». Історики: Іван Сварник та Андрій Козицький, дослідник неолатинської літератури Мирослав Трофимук та перекладач книги Андрій Содомора.
5-8 -- загальні фото заходу.
9 -- Тарас Швець та Світлана Талан.
10 -- працівники локації Книжкового клубу (Харків).
11 -- Юрій Винничук.
12-- брати Капранови.
13 -- казкар Сашко Лірник і Т.Швець.
14-15 -- міністр освіти і науки Лілія Гриневич на брифінгу про реформу середньої освіти.


24 вересня 2018 року,
м. Львів

Тарас ШВЕЦЬ,
історик, юрист, заст. гол. ред. ІА «Глобальні віки»,
генеральний директор ТОВ «УГ «Генеральний лев»