ІА Глобальні віки (СТАТТІ)


БЛАГОУСТРІЙ – ВКРАЙ ВАЖЛИВИЙ ЧИННИК У СУСПІЛЬСТВІ (короткий правовий огляд)

Благоустрій – це візитна картка кожного населеного пункту не лише в Україні, а й у більшості держав світу. Стан вулично-дорожньої мережі, освітлення, озеленення та чистота наших сіл є оцінкою діяльності як місцевої влади, так і громадськості. Це – показник рівня участі місцевої громади у вирішенні проблем та перспектив розвитку сфери благоустрою населеного пункту.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень міських (сільських) рад у сфері благоустрою населених пунктів належить затвердження Правил благоустрою територій. На виконання цієї вимоги Закону рішенням міської, сільської, селищної ради приймаються і затверджуються «Правила благоустрою, забезпечення чистоти та порядку на території населених пунктів…».

Зазначеним документом визначено обов’язки підприємств, установ, організацій, фізичних осіб та громадян у сфері благоустрою, з метою забезпечення утримання території населених пунктів у чистоті й належному стані.

Статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) за порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів передбачена адміністративна відповідальність, яка тягне за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340-1360 грн.) і на посадових осіб, громадян – суб'єктів підприємницької діяльності – від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850-1700 грн.). Відповідно до ст. 255 КУпАП протоколи про порушення мають право складати уповноважені особи виконавчого комітету та органи внутрішніх справ. Слід зазначити, що Кодексом України про адміністративні правопорушення відмінено (скасовано) такий вид відповідальності як попередження.

Порушеннями правил благоустрою вважаються: неналежний санітарний стан територій; влаштування звалищ побутового та будівельного сміття на сільській, прилеглій та дворовій території (до уваги – особливо в районі приватного сектора); будь-яке засмічення територій населених пунктів; стоянка транспортних засобів на газонах; самовільне розміщення на спорудах, стовпах, опорах та інших не відведених для цього місцях оголошень, плакатів, об’яв; відсутність відповідного дозволу на розміщення реклами; несвоєчасне косіння об`єктів рослинного карантину, забур’яненість; відсутність договорів на вивезення сміття або сплати за надані послуги; виконання робіт з благоустрою села без затверджених проектів на виконання земельних робіт та відповідного дозволу, виданого органом місцевого самоврядування; відсутність огорожі на місці розриття (стосується в першу чергу «Водоканалу»); відсутність урн для сміття; незадовільний зовнішній вигляд та технічна несправність постійних і тимчасових огорож, парканів, газонних огорож тощо.

Також, звертаємо увагу громадськості на утримання домашніх тварин на території населених пунктів («Правила утримання домашніх тварин на території населених пунктів…»). Зазначені правила приймаються рішенням виконавчого комітету органу місцевого управління і їх розроблено з метою врегулювання відносин у сфері поводження з домашніми та іншими тваринами, забезпечення відповідного санітарного, екологічного та епізоотичного стану території сіл (міст), відповідно до Законів України «Про захист тварин від жорстокого поводження», «Про тваринний світ», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про ветеринарну медицину», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», «Про захист населення від інфекційних хвороб», «Про благоустрій населиних пунктів», Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 02.06.2009 №264 «Про затвердження Методичних рекомендацій з розроблення правил утримання домашніх тварин у населених пунктах», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Оскільки на території практично кожного населеного пункту існують певні порушення з приводу утримання домашніх тварин, потрібно регулярно наголошувати кожному громадянину, підприємству, установі та організації, що за порушення зазначеного вище законодавства України настає адміністративна та кримінальна відповідальність! Тому, перебування домашніх тварин на територіях загального користування без спеціальних засобів (приклад: намордник чи поводок для собак) ЗАБОРОНЕНО!

Окрім зазначеного вище, потрібно ще раз НАГОЛОСИТИ громадянам, що спалювання трави та сміття є адміністративним правопорушенням. Дим дуже шкідливо впливає на здоров’я людини. Токсини, які виділяються під час горіння рослин та інших речовин провокують виникнення хвороб, зокрема дихальної системи. Також, вказані дії людини можуть призвести до масштабних пожеж і невиправних наслідків.

Несанкціоноване спалення листя та сміття відповідно регулюється статтею 152 КУпАП (порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів), що тягне за собою накладення штрафу на громадян від 340 до 1360 гривень.

Стаття 77-1 КУпАП (Самовільне випалювання рослинності або її залишків): випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу, а так само невжиття особою, яка одержала дозвіл на випалювання зазначеної рослинності або її залишків та опалого листя, заходів щодо своєчасного їх гасіння – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від сімдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Стаття 245 ККУ (Знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу): 1). Знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом – караються штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк. 2). Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, – караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.

Отже, суспільство повинне усвідомити важливість дотримання норм благоустрою населених пунктів в усіх сферах свого життя, адже без усвідомлення ми потонемо в анархії суперечок, протирічь та екологічної катастрофи! Пам′ятаймо, що суспільство і країна починається з кожного індивіда, сім′ї, родини…!

ФОТО: SmartEco


09.04.2019 р.
Василь ЛАВРІВ