ІА Глобальні віки (ТЕМИ ДНЯ)


СЬОГОДНІ – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ПОЛЬОТУ ЛЮДИНИ В КОСМОС


Міжнародний день польоту людини в космос –– свято, яке встановлено 7 квітня 2011 року ООН на честь 50-ї річниці польоту людини у космос. Святкування Міжнародного дня польоту людини в космос відбувається щорічно, 12 квітня — (A/RES/65/271).

12 квітня 1961 року радянський космонавт Юрій Гагарін на космічному кораблі «Восток» з космодрому «Байконур» вперше у світі зробив орбітальний обліт Землі, який тривав 108 хвилин.

12 квітня 1981 стартував перший пілотований політ за американською програмою «Шаттл».

У СРСР встановлений указом Президії Верховної Ради СРСР від 9 квітня 1962 року. Відзначався під назвою День космонавтики.

В Україні 12 квітня відзначається як День працівників ракетно-космічної галузі України.

Також, в календарному році є ще одне важливе свято пов′язане з космонавтикою – всесвітній тиждень космосу (англ. World Space Week) встановлений Генеральною Асамблею ООН 11 лютого 2000 року Резолюцією A/RES/54/68 і проголошено період святкування/відзначення з 4 по 10 жовтня. Цей Міжнародний тиждень ООН відзначається щорічно, починаючи з 2000 року.

Зазначене зроблено для того, щоб щорічно відзначати на міжнародному рівні той внесок, який вносять космічна наука і техніка в покращення умов життя людини, пам’ятаючи, що 4 жовтня 1957 року був запущений перший штучний супутник Землі «Супутник-1», який відкрив шлях до дослідження космічного простору, а 10 жовтня 1967 року вступив в силу Договір про принципи діяльності держав по дослідженню і використанню космічного простору, включаючи Місяць та інші небесні тіла.

Всесвітній тиждень космосу є найбільшим щорічним заходом у світі, присвяченим питанням вивчення космічного простору.

З 2007 року понад 90 країн взяли участь у більш ніж 2200 заходах за участю понад 1,3 млн відвідувачів.

Окрім зазначеного, додамо, що сьогодні також відзначається так-звана Ніч Юрія — міжнародне свято, що відзначається щороку 12 квітня в пам'ять про перший політ людини в космос. Свято отримало назву від імені Юрія Гагаріна, який вперше побував у відкритому космосі на кораблі Восток-1 12 квітня 1961 року. Мета Ночі Юрія полягає у підвищенні публічного інтересу до дослідження космосу та у надиханні нових поколінь досліджувати космос.

Ніч Юрія започаткували Лоретта Гідальго, Джордж Т. Вайтсайдс і Тріш Ґарнер. Першу Ніч Юрія святкували 12 квітня 2001 року з нагоди 40-ї річниці польоту людини в космос.

2004 року святкування відбулось у 34 країнах із проведенням 75-ти заходів. Святкування відбувались в Лос-Анджелесі, Стокгольмі, Антарктиці, Сан-Франциско, Тель-Авіві, Токіо та на Міжнародній космічній станції. Святкування у Лос-Анжелесі відвідали понад 100 відомих особистостей.

Отже, пам′ятаймо про важливі здобутки людства і зберігаймо їх не лише в записах історії, а й у наших традиціях та повсякденних справах.


ІА ГВ