ІА Глобальні віки (ТЕМИ ДНЯ)


ДЕНЬ ВИШИВАНКИ


Всесвітній день вишванки — міжнародне свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу. Дата проведення — щороку в третій четвер травня (будній день). Свято є самобутнім і самодостатнім, не прив'язане до жодного державного чи релігійного. У цей день кожен охочий може долучитись до свята, одягнувши вишиванку на роботу, до університету, школи, садочка чи в будь-який похід.


Ідею акції «Всесвітній день вишиванки» у 2006 році запропонувала студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк. А поштовхом до реалізації ідеї та святкування стала вишиванка Ігоря Житарюка, яку він регулярно одягав на пари, як і чимало інших студентів. Леся запропонувала одногрупникам та студентам обрати один день і всім разом одягнути вишиванки. Спочатку вишиванки одягнули кілька десятків студентів та кілька викладачів факультету. Та вже протягом наступних років свято розрослося до всеукраїнського рівня, до нього почала долучатися українська діаспора по всьому світу, а також прихильники України.

Ідеєю свята є збереження українських цінностей та їх популяризація серед молоді та населення загалом. Свято не передбачає обов'язкових заходів, окрім одягання вишиванки. Хоча протягом усієї історії заходу з ініціативи студентів, школярів, громадських та культурних діячів проводяться концерти, хода, конкурси, вечорниці, ярмарки. Саме ж свято запрошує кожного свідомого громадянина до абсолютно простого вчинку — одягнути вишиванку і в ній піти на роботу чи на навчання. Разом із тим, така дія має глибокий контекст, адже йдеться про вираження своєї національної та громадянської позиції, культурну освіченість та духовну свідомість.

У цей день вже традиційно організовують цікаві конкурси в соціальних мережах, наприклад, «Найкраща вишиванка» або «Найкраще фото» у вишиванці. Фото у вишиванках викладають у мережу не лише жителі України, а також і українці за кордоном.
2006 – Започаткування свята.
2007 – Свято відзначили студенти факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.
2008 – Свято розростається на всі навчальні та освітні заклади.
2010 – До участі в акції цього року долучились державні службовці, викладачі університетів та навіть таксисти. Свято підтримали в Запоріжжі, Сімферополі, Львові, Рівному.
2011 – П'ятирічний ювілей свята ознаменувався встановленням Гіннесівського рекорду за кількістю людей у вишиванках в одному місці. На Центральній площі Чернівців зібралося понад 4000 людей у вишиванках. Цього ж року швейним підприємством була пошита величезна вишиванка (4 на 10 метрів) для центрального корпусу Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.
2012 – 13 грудня на свято Андрія на географічному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка проводилась акція «День вишиванки на географічному». Цього дня студенти, аспіранти, викладачі та співробітники факультету прийшли на пари та роботу у вишиваних сорочках. Акція вразила весь університет і після цього відзначають це свято щороку. Започатковано традицію дарувати вишиванки немовлятам, народженим цього дня в Чернівцях. Саме з цієї події починаються заходи кожного наступного року.
2013 – Доба вишиванки. Свято розтягнулося на цілу добу та в більшій мірі почало відзначатися серед значної кількості українців майже по всіх областях держави.
2014 – Цьогоріч у рамках свята оголошено конкурс на найкраще сімейне, родинне фото у вишиванках. З-поміж найцікавіших заходів — підбиття підсумків всеукраїнського фотоконкурсу «Моя родина у вишиванці», а також одночасне виконання студентами у вишиванках державного гімну по всій Україні. Свято підхопили 8 країн світу: Канада, США, Італія, Німеччина, Франція, Росія, Румунія, Португалія.
2015 – День вишиванки у 2015 році випав на 21 травня. Організатори закликали усю Україну в цей день одягнути вишиванку на знак єдності. Започаткована акція «Подаруй вишиванку захиснику», яка має на меті підняти бойовий і моральний дух українських воїнів в зоні АТО (тепер – ООС). Військовим на передову за допомогою волонтерів передали вишиванки, аби вони служили оберегом. Свято ознаменувалося всесвітнім масштабом, до акції долучилися близько 50 країн світу.
2016 – Всесвітній день вишиванки відзначався 19 травня.
2017 – День вишиванки відзначався 18 травня.
2018 – День вишиванки відзначався 17 травня.
2019 – День вишиванки відзначається саме сьогодні, 16 травня. Чимала кількість заходів по всій країні організована не байдужими до цього свята. Також, Більшість країн світу де перебувають українці, відзначають це вже традиційне свято.

Віримо, що започатковане свято День вишиванки продовжуватиме давати людям дрібку радості та самоідентичності й вони не будуть цуратися своїх звичаїв та традицій, але й не дозволять перетворювати ці традиції на фарс, що часто намагаються зробити певні чиновники та високопосадовці. Слава Україні! Героям слава!


16.05.2019