ІА Глобальні віки (АНАЛІТИКА)


ЧИ ЗАКОННІ ДІЇ ЛЬВІВСЬКИХ ЖУРНАЛІСТІВ У МІСТІ САМБІР?

Неймовірного галасу у ЗМІ та соцмережах набрав відеосюжет львівської телерадіокомпанії «Перший Західний», у якому розповідається, начебто 13 квітня цього року звичайний охоронець супермаркету «АТБ» у місті Самбір Львівської області з власної ініціативи створював неабияке перешкоджання законній журналістській діяльності в установі «АТБ» – https://www.facebook.com/788707054563887/posts/2496127457155163/. Чи таке можливе і що відбувалось насправді – вирішили, врешті-решт, з’ясувати ми…

Щоб дізнатись про усі подробиці, ми вирішили спочатку поспілкуватись з самим охоронцем паном Андрієм Б., якому, до початку суду, і навіть до проведення слідчих дій, журналісти «Першого Західного» у своїх відеотворах встигли навіть руки закувати в наручники та усіх повідомити, що тепер йому обов’язково загрожуватиме тюрма – https://lviv.depo.ua/ukr/lviv/u-sambori-cholovik-ne-pustiv-lvivskikh-zhurnalistiv-u-magazin-yomu-zagrozhue-tyurma-202005251165714

Дане інтерв’ю він погодився дати доволі неохоче, адже вже достатньо зіпсована репутація в очах мешканців не надто великого районного центру і напружені відносини з керівництвом. «Вказівку не впускати журналістів у приміщення магазину я отримав у жорсткій словесній категоричній формі від свого керівництва, а саме від керуючої магазину, – розповів охоронець АТБ п. Андрій. – Це підтверджується, насамперед, декотрими відеозаписами, – там видно, що два рази я ходив запитувати у керівництва дозволу на відеозйомку для журналістів і два рази керівництво мені в цьому відмовляло. Те саме може підтвердити одна зі свідків, яка на даний час, до суду, побажала залишитись невідомою.

І ще одним підтвердженням правдивості моїх слів була на той час наявність спеціального плакату на дошці оголошень в магазині про заборону відеозйомки. Такі плакати при вході в торгову точку були розміщені, звісно, не мною, а адміністрацією. Іншими словами, саме так керівництво супермаркету привчало охоронців, впродовж багатьох років, реагувати на «законну журналістську діяльність». Тобто не впускати журналістів в «АТБ», в будь-якому випадку, не було моїм особистим рішенням. До того ж у мене на це не було жодного власного мотиву».

На моє запитання чи траплялись з п. Андрієм раніше подібні інциденти, він відповів: «Ні, я ніколи раніше не стикався з журналістами, і як діяти по відношенню до них – ніхто мене не інструктував. А як би ви поступили на моєму місці, коли керівництво в грубій формі вимагає від мене одне, а незнайомі мені люди з сумнівними посвідченнями (бо я не експерт по посвідченнях і відеокамерах) – інше?

А тепер, не зважаючи на відсутність судового рішення у даній справі, журналісти Дрималовський О.І. та Маковецький Ю.І. створюють через ЗМІ неправомірний тиск на правоохоронні й судові органи, намагаються схилити суд до ухвалення вигідного їм рішення щодо мене; також знімають мене на приховану відеокамеру без моєї згоди і потім оприлюднюють свої відеонарізки у невигідному для мене світлі.

Врешті-решт журналісти без особливого опору з мого боку таки зайшли в приміщення магазину; нецензурною лексикою, як перед цим мене, їх ніхто не ображав. До того ж вони особисто та їхня знімальна техніка не зазнали жодних ушкоджень. Відтак, версія про «перешкоджання», на мою думку, суттєво пробуксовує».

Згодом ми вирішили опитати фактичного свідка даного інциденту, яка бачила 13 квітня 2020 року як усе відбувалось, коли журналісти «Першого Західного» прийшли робити відеозйомку в супермаркет «АТБ». Свідок детально підтвердила, що охоронець супермаркету питав у керівництва магазину дозволу на відеозйомку для журналістів, проте керівництво відмовило їм у цьому через охоронця, безперечно підставивши таким рішенням свого працівника. Проте журналісти у це не вникали. А керуюча магазину ТОВ «АТБ Маркет» Васько Анастасія Євгеніївна, усвідомивши тепер наслідки своїх дій, заперечує, що давала наказ охоронцеві не впускати журналістів у приміщення торгової точки.

Комунікативний обмін інформацією в рамках засобів масової комунікації зобов’язує журналістів поважати думку аудиторії, до якої звернені їхні творчі матеріали, – саме так навчають на факультеті журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка. А відгуки громадськості, як можемо переконатись у соцмережах, свідчать в основному негативно про творчі напрямки журналістів Дрималовського О.І. та Маковецького Ю.І. у даній справі.

Необхідно, щоб ви зрозуміли, що Інформаційне агентство «Глобальні віки» ніколи не обирає собі ту чи іншу сторону для захисту чи оскарження, щоб бути на чиємусь боці. Ми на боці правди, яку останнім часом намагаються викривити чи поставити на служіння чиїхось інтересів.

Окремо хочу зазначити, що в інших аналогічних ситуаціях, правоохоронні органи не так швидко спішать порушувати кримінальні справи, а саме про перешкоджання в значно жорсткіший спосіб законній професійній діяльності справді незалежних від владних структур журналістів.

Зрештою, ми не проти впровадження на практиці статті 171-ї кримінального кодексу України, але чому б справжнім журналістам не зайнятись, в плані притягнення до кримінальної відповідальності за свідоме, заздалегідь сплановане перешкоджання законній журналістській діяльності, – впливовими державними корупціонерами?


Олександр РУЛЬ